Nezaradené

Gymnastické kruhy, alebo výhody cvičenia na gymnastických kruhoch

Obľúbenosť gymnastických kruhov v poslednej dobe naberá na obrátkach. Môže za to dobré využitie gymnastických kruhov pri silovom tréningu, ale aj pri tréningu s odporom vlastného tela. Gymnastické kruhy sú dva gymnastické kruhy s pripevnenými pásmi. Akrobacia na gymnastických kruhoch sa často objavuje na rôznych typoch prehliadok a súťaží a precíznosť cvičení zvyšuje ich efektnosť. Najdôležitejšie, čo si pri tréningu osvojiť, je stabilita, ktorá zaručuje zotrvanie na obrúčkach a kontrolu pohybu. Gymnastický tréning na kolesách je určený aj pre začiatočníkov, preto sa ho oplatí implementovať do cvičebného plánu.

Z článku sa dozviete:

 1. Aké sú výhody používania gymnastických kruhov?
 2. Ako používať gymnastické krúžky?
 3. Aké sú najlepšie cviky na gymnastických kruhoch?

Gymnastické kruhy – výhody ich používania

Gymnastický tréning na kolesách prináša nášmu telu veľa. Najdôležitejšie výhody gymnastických kruhov sú:

 • posilnenie svalovej sily,
 • zvýšenie rozsahu pohybu,
 • zlepšenie rovnováhy,
 • zlepšená koordinácia,
 • lepšia stabilizácia kĺbov,
 • zvýšenie rozsahu pohybu,
 • zvýšenie pohyblivosti chrbtice,
 • posilnenie sily paraspinálnych svalov.

Výhodou gymnastických kruhov je predovšetkým možnosť vykonávať rôzne cviky na väčšinu svalových skupín . Vďaka tomu je možné pretrénovať najdôležitejšie svalové skupiny na jednom mieste.

Na gymnastických kotúčoch si dokonale precvičíte prsné svaly, svaly nôh, ramenného pletenca a chrbtové svaly. Veľmi dobre si precvičíte koordináciu a zvýšite zmysel pre rovnováhu.

Tak ako pred každou novou pohybovou aktivitou, aj gymnastický tréning na kolesách si vyžaduje správnu realizáciu a prípravu. Aby ste sa vyhli zraneniu, musíte poznať najdôležitejšie techniky a metódy tréningu na kolesách. Pred prvým tréningom sa oplatí zájsť za osobným trénerom, aby prispôsobil tréningový plán vašim schopnostiam a naučil vás správnu techniku ​​úchopu a pohybu.

Gymnastické kruhy - ako ich používať?

Gymnastické kruhy – naučte sa ich používať

Pred tréningom sa uistite, že sú gymnastické kruhy pevne pripevnené a v správnej výške . Cvičeniu na gymnastických kruhoch by mala predchádzať rozcvička, ktorá telo správne pripraví na prácu. Zamerajte sa najmä na ramenný pletenec a chrbát.

Na začiatku vášho dobrodružstva s gymnastickými kruhmi urobte ľahké cvičenia, aby si telo na tento druh preťaženia zvyklo . Nesprávna technika pri vykonávaní cvikov môže viesť k zraneniu, preto by ste sa mali vyvarovať týchto chýb:

 • príliš ťažké cvičenia na gymnastických kruhoch – keď sú svaly unavené, objavujú sa svalové triašky,
 • napäté a zdvihnuté ramená,
 • čo vedie k hyperextenzii kĺbov,
 • hyperextenzia v bedrovej časti,
 • hlava naklonená nahor.

Vždy robte plné pohyby a vráťte sa do východiskovej polohy. Nezabúdajte na rovnomerné dýchanie a po každej sérii cvikov si dajte dostatočne dlhú prestávku. Dokončite svoje cvičenie strečingom, aby ste sa vyhli nadmernej bolesti svalov.

Cvičenie na gymnastických kruhoch – gymnastické kruhy nielen pre pokročilých

Cvičenie - gymnastické krúžky

S gymnastickými kruhmi dokážete precvičiť celé telo prakticky na jednom mieste. Využite potenciál gymnastických kruhov a začnite trénovať. K tréningu budete potrebovať aj ďalšie príslušenstvo , ktoré vám obohatí čas cvičenia.

Tu je 5 najlepších cvičení, ktoré môžete robiť na gymnastických kruhoch :

 1. Dipy – chyťte kolesá oboma rukami a držte ich blízko tela. Pohybujte sa hore, ruky rovno, nohy nad zemou. Potom znížte svoje telo ohnutím predlaktí, aby ste sa dotkli zeme. Cvik vykonajte v 3 sériách po 6 opakovaní. Dipy sú inak švédska pumpa. Spolu s hlbokým švédskym push-upom precvičíte brušné, chrbtové a prsné svaly.
 2. Lezenie v horizontálnej polohe – chodidlá dajte do gymnastických kruhov a zaujmite pozíciu planku s rukami rovno v lakťoch. Vykonajte striedavé pohyby ťahaním nôh k hrudníku. Cvik vykonajte v 3 sériách po 8 opakovaní.
 3. Veslovanie –  chyťte sa gymnastických kruhov rukami, telo by malo byť rovné a ruky rovné. Vykonajte pohyb ťahania tela k gymnastickým kruhom. Potom sa kontrolovaným pohybom vráťte do východiskovej polohy. Cvik vykonajte v 3 sériách po 8 opakovaní.
 4. Pritiahnutie nôh k žalúdku – uchopte gymnastické kruhy, narovnajte ruky v lakťoch so zdvihom tela. Horné končatiny majte blízko tela. Striedavo ťahajte nohy k hrudníku – vysoké príťahy, chrbticu držte rovno. Noha pokrčená v kolene. Vykonajte cvičenie v 3 sériách po 8 opakovaní na každú stranu.
 5. Plank – chodidlá položte na kolesá, ruky rovno a podopierajte celé telo. Zatiahnite brucho a vykonávajte abdukčný pohyb s gymnastickými kruhmi striedavo do strany. Držte napätie 30 sekúnd.

 

Zhrnutie

Cvičenie na gymnastických kruhoch je skvelou formou tréningu, pretože zapája veľkú časť svalových skupín a prispieva k zvýšeniu stability a pohyblivosti v kĺboch. Správne udržiavaná technika a svalové napätie pozdvihne váš tréning na ďalšiu úroveň a vysoký energetický výdaj, ktorý musíte vložiť, efektívne vyrysuje vašu postavu. Gymnastické kruhy sú tréningom nielen pre pokročilých s dlhoročnou praxou v posilňovni. Je to cvičenie, s ktorým môžete začať hneď po získaní správnych pokynov a rád.

Zdroje:

 1. Huxel Bliven KC, Anderson BE, Cvičenie základnej stability na prevenciu zranení , Sports Health, 2013, 5(6), s. 514-22.
 2. Finta R., Nagy E., Bender T., Účinok tréningu bránice na stabilizačné svaly bedrového kĺbu: nový koncept na zlepšenie segmentálnej stability v prípade bolesti dolnej časti chrbta , Journal of Pain Research, 2018, 11, s. 3031- 3045.
 3. Frank C., Kobesová A., Kolar P., Dynamická neuromuskulárna stabilizácia & športová rehabilitácia , International Journal of Sports Physical Therapy, 2013, 8(1), s. 62-73, PMID: 23439921, PMCID: PMC3578435.