Nezaradené

Aká termoska v horách? Zoznámte sa s najlepšími turistickými termoskami!

Turistika je obľúbeným spôsobom trávenia voľného času s rodinou či priateľmi. Horolezectvo nie je len dobrý tréning, ale aj ideálny spôsob, ako sa zbaviť stresu po náročnom týždni v práci. Pri odchode do hôr je potrebné naplánovať si celý výlet. V tejto veci nejde len o oblečenie, ale aj o správne zabalené potraviny. Správne jedlo je polovica úspechu počas horskej turistiky a navyše teplý nápoj vás zahreje počas chladnejších expedícií. Akú turistickú termosku je najlepšie kúpiť, aby nevytiekla a dlho udržala teplotu? Objavte najlepšie cestovné termosky.

V tomto článku sa dozviete:

  1. Aké sú typy turistických termosiek?
  2. Oplatí sa vždy vziať si do hôr termosku?
  3. Aký je rozdiel medzi termoskou na jedlo a na nápoje?

Turistické termosky – typy

Na trhu je množstvo druhov termosiek. Líšia sa predovšetkým spôsobom otvárania, pohárom, materiálom, z ktorého sú vyrobené, kapacitou, ale predovšetkým časom udržiavania teploty.

Kapacita turistickej termosky by mala byť prispôsobená konkrétnej túre . Ak sa chystáme liezť na dlhšie stúpanie, treba si vziať termosku s väčšou kapacitou a na kratšie trasy napríklad litrovú termosku alebo termohrnček. Treba pamätať na to, že ide o ďalšiu záťaž na náš chrbát, takže na kratšie výlety budú lepšie termosky s menšou kapacitou.

Turistická termoska by mala byť vyrobená z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, ktorá zaistí dlhé udržanie tepla a materiál je odolný voči poškodeniu . Oceľové fľaše sú veľmi dobrou voľbou na každý výlet a ich znížená hmotnosť nezaťažuje chrbát. Takmer každý rebríček turistických termosiek radí na prvé miesto tie nerezové.

Dôležitú úlohu zohráva aj náustok turistickej termosky. Dá sa to urobiť dvoma spôsobmi:

  • automatický korok – automatické zatváranie minimalizuje riziko straty tepla nápojov. Použitie termosky s touto zátkou je veľmi jednoduché a spočíva len v stlačení tlačidla, ktoré uvoľní zámok termosky a umožní vám naliať nápoj. Korkový mechanizmus je skrútený iba počas čistenia;
  • zástrčka so závitom – je vybavená tesnením, ktoré zabraňuje úniku. Termoska s týmto typom uzáveru nepreteká a je odolná.

Oba typy zátok zabraňujú úniku tepla z nášho nápoja a fungujú bezchybne. Funkčnosť a spoľahlivosť sú najžiadanejšími prvkami počas horských expedícií. Termosky nielen izolujú teplo nápojov, ale tiež dokážu udržať studený nápoj na dostatočne nízkej teplote. Termosku stačí vopred vychladiť.

Veľkosť termosky, farba a silikónové prísady nám umožnia prispôsobiť si správny typ podľa vlastných preferencií. Každý z nich udrží teplotu tekutín na správnej úrovni a umožní vám vychutnať si horúci čaj na horských chodníkoch.

Termoska do hôr - kedy si vziať?

Kedy sa oplatí vziať si termosku do hôr?

Na túto otázku existuje len jedna odpoveď: vždy . Počasie na horách je premenlivé a v jednom momente sa slnečný deň môže zmeniť na upršané popoludnie. Teplé nápoje nás neohrievajú len zvnútra. Zahriatie tela pomáha pri regenerácii a môže vám dodať silu na ďalšie kilometre turistiky.

Na jar a začiatkom jesene sa počasie na horách rýchlo a napriek teplému dňu mení. Večery môžu byť menej priaznivé a chladnejšie. Vždy sa oplatí mať so sebou niečo teplé, čo vám spríjemní cestu.

Ak plánujete v lete kratšie trasy, vždy sa môžete zásobiť studenými tekutinami. Turistickú termosku nezabudnite vopred vychladiť. Toto riešenie vám pomôže ochladiť telo pri dlhých túrach na páliacom slnku. V tomto prípade najlepšie poslúži termohrnček z nehrdzavejúcej ocele.

Dobrá turistická termoska vám umožní udržať vynikajúcu tepelnú izoláciu teplých a studených nápojov. A profesionálne turistické termosky majú zníženú hmotnosť, čo je pri horolezectve veľmi dôležité.

 

Turistické fľaše na nápoje a termosky na jedlo – aký je rozdiel?

Okrem termosiek na nápoje existujú aj termosky na jedlo . Veľmi podobným spôsobom udržujú teplo, čo vám umožní vychutnať si teplé jedlo kedykoľvek. Správna výživa na horských chodníkoch je dôležitá, aby ste mali dostatok energie na pokračovanie v objavovaní chodníkov.

Termohrnčeky alebo  turistická termoska majú väčšinou štíhlu formu a  termosky na jedlo sú viac prispôsobené na jedenie priamo z nich. Ich veľká kapacita a nízka vlastná hmotnosť batoh príliš nezaťažia a postačia na to, aby sa do nich zmestilo plnohodnotné jedlo.

Turistická termoska na nápoje má pohár, ktorý je zároveň uzáverom. To vám umožní obmedziť ďalšie prvky v batohu. To isté platí pre termosky na jedlo. Uzáver umožňuje rozdeliť porciu. Ďalšou výhodou nerezových termosiek je fakt, že neprijímajú pachy a nevydávajú kovovú pachuť, čo výrazne zlepšuje kvalitu konzumovaných jedál a tekutín.

Nezabudnite, že termohrnčeky, turistickú termosku a termosky na jedlo treba poriadne vyčistiť . Nepoužívajte drsné čistiace prostriedky, aby ste nepoškodili vnútorný povrch termosky. Na bezpečné vyčistenie termosky stačí jemná špongia a prostriedok na umývanie riadu.

Turistická termoska

Zhrnutie

Turistická termoska je perfektným riešením, ako si vziať so sebou teplý nápoj na horské túry. Termoska na jedlo vám navyše umožní vychutnať si jedlo kedykoľvek. Vhodné spracovanie, kapacita prispôsobená dĺžke cesty a ľahký, ergonomický model umožňujú vziať si termosky na každú cestu. Teplé jedlo a nápoj umožnia prejsť oveľa dlhšiu trasu a doplniť stratenú energiu.

Zdroje:

  1. Li L., Ru A., Liao T., Zou S., Niu XH, Wang YT, Účinky horolezeckého cvičenia na fyzickú zdatnosť medzi vysokoškolskými študentmi: Prehľadný článok a metaanalýza , Iranian Journal of Public Health, 2018, 47(10), str. 1440-1452.