Blog Topfit

Nordic walking v zime – ako sa pripraviť na túru v náročných podmienkach?

Aj obyčajná prechádzka môže byť pre vaše telo veľmi prospešná. Ak k tomu pridáte podporu v podobe trekingových palíc, môžete kolenné a bedrové kĺby len získať a ochrániť.

Stále sa pýtate, prečo sa v zime oplatí zvoliť nordic walking? Tu sú dôvody:

 • Spálite viac kalórií a zapojíte viac svalov  ako pri bežnej chôdzi.
 • Vybudujete si silu a vytrvalosť  – nordic walking posilňuje svalstvo hornej a dolnej časti tela a stabilizuje chrbticu.
 • Uľavíte svojim kĺbom  – nordic walking je ku kĺbom šetrnejší ako niektoré iné formy fyzickej aktivity – napríklad beh.
 • Zlepšíte si náladu a odbúrate stres – to všetko spojením pohybu a kontaktu s prírodou.
 • Okysličíte telo a postaráte sa o svoje zdravie – nordic walking, ako každá aktivita, zlepšuje činnosť srdca a obehového systému.
 • Budete mať možnosť obdivovať krásnu zimnú krajinu.

Samozrejme, aby nordic walking prinášal tie najlepšie výsledky, oplatí sa ho kombinovať s vyváženou stravou a v prípade potreby aj s inými aktivitami.

Príprava na nordic walking v zime – čo sa oplatí vedieť?

V zime sú špeciálne poveternostné podmienky. Ako už viete, nevylučujú ani outdoorové aktivity – oplatí sa však na ne pripraviť. Na čo nezabudnúť, keď sa vydáte na zimnú túru s palicami?

 • Oblečte sa ako cibuľa . Uistite sa, že oblečenie, ktoré si vyberiete, správne odvádza vlhkosť a zabraňuje tepelným stratám. Termoaktívne spodné prádlo určite nezaškodí!
 • Venujte zvláštnu pozornosť ochrane rúk a uší. Aby ste predišli omrzlinám, zakryte si tieto citlivé časti tela.
 • Buďte opatrní na klzkom povrchu. Dávajte si pozor na zľadovatené chodníky, cesty a cestičky. Pomôžu vám s tým protišmykové návleky na topánky alebo horské mačky. Najmä ak plánujete túry na strmé vrcholy.
 • Uistite sa, že zostanete hydratovaný a dajte si niečo teplé na pitie. So správnou termoskou je to veľmi jednoduché! Jeho súčasťou by mal byť teplý čaj alebo iný hrejivý nápoj.
 • Pamätajte na správnu techniku ​​nordic walking. Táto aktivita si vyžaduje synchronizáciu pohybov rúk a nôh a správnu polohu tela.

Ako si vybrať profesionálne palice na nordic walking?

Na pohodlné cvičenie nordic walkingu budete mať vlastné vybavenie. Pri trekingových paliciach je dôležitých niekoľko aspektov. Čo by ste mali zvážiť pri ich výbere?

 • Dĺžka . Palice na nordic walking by mali byť prispôsobené vašej výške. Príliš krátke alebo príliš dlhé môžu narušiť správnu techniku ​​a spôsobiť nepohodlie. Preto odporúčame zvoliť si nastaviteľné palice z našej ponuky – vďaka tomu si ich veľkosť dokonale prispôsobíte svojej výške.
 • Materiál, z ktorého sú palice vyrobené. Palice na nordic walking môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, ako je hliník, uhlíkové vlákna, sklolaminát alebo kompozity. To ovplyvňuje ich hmotnosť, tuhosť a tlmenie nárazov. Čím viac uhlíkových vlákien, tým ľahšie a tuhšie palice, ale aj drahšie a náchylnejšie na poškodenie. Najlepším riešením na štart sú palice vyrobené z hliníka.
 • Rukoväť by mala byť pohodlná, protišmyková a prispôsobená tvaru vašej ruky. V našej ponuke nájdete napríklad palice s penovou rukoväťou – ktorá zaisťuje skvelú priľnavosť a tlmí nárazy.
 • Klubové pútka , ktoré slúžia na ich pripevnenie na ruku a zabraňujúce náhodnému uvoľneniu. Mali by byť nastaviteľné a ľahko sa nasadzovať a vyzliekať. Uistite sa, že nespôsobujú odreniny alebo tlak.
 • Špička palíc , t.j. časť, ktorá sa dotýka zeme a poskytuje trakciu a stabilitu. Hroty môžu byť vyrobené z kovu alebo gumy, v závislosti od typu povrchu. V snehu môžete použiť špeciálne koše, ktoré zabránia zaboreniu palíc do snehu.

Nordic walking – je to šport pre každého?

Nordic walking je vhodný pre ľudí všetkých vekových kategórií a kondičných úrovní. Ide o nenáročnú formu pohybovej aktivity, ktorú môžu praktizovať aj starší ľudia. Samozrejme, je dôležité zvoliť intenzitu a dĺžku tréningu primerane vašim potrebám a možnostiam.

Nordic walking však nie je bez kontraindikácií. Niektoré z nich sú:

 • ochorenia srdca alebo obehového systému, ktoré si vyžadujú konzultáciu s lekárom pred začatím cvičenia,
 • problémy s rovnováhou alebo koordináciou vyplývajúce z rôznych typov chorôb (napr.
 • zápaly alebo poranenia kĺbov, svalov alebo šliach, ktoré môže nordic walking zhoršiť.

Ako teda vidíte, nordic walking je šport takmer pre každého. Majte však na pamäti, že pred začatím akejkoľvek aktivity sa oplatí konzultovať s lekárom alebo fyzioterapeutom, aby ste skontrolovali, či neexistujú nejaké kontraindikácie alebo obmedzenia. Nezabudnite sa tiež naučiť správnu techniku ​​chôdze s palicami, aby ste sa vyhli zraneniam a využili všetky výhody tejto aktivity.

Zhrnutie

Príjem kyslíka a vonkajšie aktivity môžu byť pre vaše telo veľmi prospešné – v každom ročnom období! Nordic walking robí pravidelnú chôdzu efektívnejšou a bezpečnejšou pre vaše zdravie. Za hodinu môžete spáliť až 500 kalórií!

Potom je čas na cvičenie! Vyberte si pre seba tie najlepšie palice, vyberte si potrebné doplnky a vyrazte na prechádzku!