Blog Topfit

Kúpanie v studenej vode: výhody pre zdravie a krásu

Kúpele zvyčajne navodia blažený relax vo vani plnej horúcej vody s penou a aromatickou soľou. Je však potrebné vedieť, že nízka teplota vody môže mať priaznivý vplyv aj na pohodu a zdravie tela. Studený kúpeľ v lone prírody sa nazýva zimné plávanie. Fanúšikovia takýchto ľadových kúpeľov často organizujú stretnutia, aby sa zapojili do tejto extrémnej zimnej aktivity ako celá skupina.

„Mrože“ oceňujú kontakt s chladom najmä pre jeho zdraviu prospešné vlastnosti, podobne ako pri kryoterapii. Ľadové kúpele spôsobujú stiahnutie povrchových ciev, čo zlepšuje krvný obeh. Dostane sa tak rýchlejšie do tkanív a orgánov, okysličí ich a dodá im potrebné živiny. Tým sa zvyšuje prirodzená imunita organizmu, čím sa u mnohých ľudí znižuje náchylnosť na rozvoj infekcií.

Zlepšenie krvného obehu ovplyvňuje aj schopnosť regenerácie tkaniva. Prijatím primeranej dávky potrebných látok sa bunky oveľa rýchlejšie obnovujú, výsledkom čoho je pevná, hladká a proti poškodeniu odolná pokožka. Temperovanie tela studenou vodou tiež pomáha znižovať celulitídu, pretože telo sa zbavuje toxínov a ešte efektívnejšie „spaľuje“ tuky.

Zlepšuje sa aj výkonnosť obehového systému, čo je dôležité najmä pre športovcov a ľudí, ktorí pravidelne trénujú. Plávanie po intenzívnom fyzickom výkone podporuje regeneráciu svalov a urýchľuje metabolizmus.

Ochladzovacia kaďa – je toto riešenie pre vás?

Najmä v meste, ale aj v menších mestách, ďaleko od jazier, rybníkov a riek môže byť zimné kúpanie náročné. Dostať sa tam po zasnežených a zľadovatených cestách môže byť tiež dosť problematické, najmä preto, že sa v zimných mesiacoch rýchlo stmieva. Pre tých, ktorí to chcú, však nie je nič ťažké!

Skutoční milovníci zimného plávania si môžu zaplávať v studenej vode aj na vlastnom balkóne alebo v záhrade. To všetko vďaka modernému prenosnému  bazénu . Je vyrobený z odolných pevných materiálov a jeho rozmery umožňujú ponorenie celého tela do sedu.

Zložená vaňa zaberá veľmi málo miesta, takže ju môžete uložiť aj v hotelovej izbe, keď ste preč. Na dne vane je vypúšťací kohútik, ktorý umožňuje jednoduché vypustenie vody bez toho, aby ste ju museli nakláňať.

Ak si teda ceníte otužovanie tela pri nízkych aj vysokých teplotách,  bazén  je pre vás ako stvorený. Zabudnite na hľadanie najrýchlejších trás k najbližšiemu jazeru či rybníku, plánovanie času príchodu pred zotmením alebo vzdanie sa kúpania kvôli počasiu. Doprajte si ľadové kúpele na vlastnej terase a ťažte zo zážitku z chladu!

Ľadový kúpeľ pre začiatočníkov – kde začať?

Pred začatím zimného plávania sa poraďte so svojím lekárom. Toto je obzvlášť dôležité, ak máte chronické ochorenie alebo pravidelne užívate lieky. Niektoré choroby a neduhy, napríklad hypertenzia, veľké bolestivé kŕčové žily, epilepsia či srdcové choroby, sú kontraindikáciou zimného kúpania vo vani aj v lone prírody.

Ak vám vo vašom prípade nič nebráni vyskúšať si kúpeľ v ľadovej vode, pripravte sa podľa toho na svoj prvý kúpeľ. Ako to spraviť? Pozrite si naše tipy:

    • Studené sprchy

Aby ste si otužovali telo a minimalizovali riziko bolestivých kŕčov pri kontakte so studenou vodou, začnite studenou sprchou. Polievajte si telo studeným prúdom vody (teplota na začiatku by nemala byť nižšia ako 10 stupňov Celzia) na niekoľko minút, aby ste si ho v neskoršom štádiu postupne zvykli na ľadové kúpele.

    • Vhodné oblečenie

Na plávanie, ako vo vani na terase, tak aj v prírodnej nádrži, nepotrebujete profesionálny neoprén. Oblečte si plavky alebo jednodielny oblek a  rukavice a na hlavu si nasaďte čiapku, aby ste mali telo dlhšie v teple a začnite plávať! Ak sa plánujete kúpať v jazere alebo rieke s kamenistým dnom, kúpte si aj topánky do vody. Vďaka nim si nezraníte nohy o ostré prvky zeme.

    • Plávať v spoločnosti

Prvé dobrodružstvá so zimným kúpaním by sa mali odohrávať vždy v spoločnosti. Telo môže reagovať rôzne na nízku teplotu vody a vzduchu, preto sa oplatí mať nablízku niekoho, kto v prípade potreby privolá lekársku pomoc. Okrem toho je spoločné plávanie oveľa príjemnejšie! Ak snívate o plávaní v „sude“ na balkóne či terase so svojou polovičkou, kúpte si dve vane. Toto je skvelá príležitosť stráviť spolu viac času!

Zhrnutie

Ak ste nestihli zimné kúpanie a k najbližším vodným nádržiam ste museli dlho cestovať, s našou modernou vaňou sa s týmito nepríjemnosťami môžete definitívne rozlúčiť! Ľadový kúpeľ si vďaka nemu môžete dať kedykoľvek, čo sa určite premietne do častejšieho zimného kúpania. Postarajte sa o svoje zdravie a imunitu s doplnkami od  4FIZJO . Pozrite si našu ponuku a zamilujte si zimné aktivity!