Blog Topfit

Body taping – ukážkové aplikácie

Fyzioterapeutka Oľga Rymarská

Fyzioterapia a medicínsky copywriting sú podľa mňa perfektnou kombináciou. Preto svoje poznatky o zdraví zdieľam v kancelárii aj na internete. V súkromí nachádzam na všetkom pozitíva a život bez cestovania si neviem predstaviť.

 

Tejpovanie tela – zalepte si lakte alebo chodidlo sami! Vzorové aplikácie

Ak je vám téma poklepkávania na telo o niečo bližšia a máte po ruke vlastnú rolku náplastí – je čas urobiť si vlastnú aplikáciu! Nasledujúce pokyny však nie sú všetko, čo vám umožní používať pásky správne a bezpečne. Najlepšie je overiť si svoje schopnosti u fyzioterapeuta, ktorý sa kineziotejpingu venuje profesionálne. Navštívte ho s vlastným zvitkom a požiadajte ho, aby vytvoril aplikáciu, ktorá bude pre vás najužitočnejšia. Potom sa vráťte k tomuto článku a začnite cvičiť tejpovanie. Veľa štastia!

Kinesiotapingové náplasti – ako aplikovať?

Správne poklepávanie tela vyžaduje trpezlivosť a presnosť. Našťastie sa to dá cvičiť aj tak, že to zvládnete aj sami doma bez stresu. Skôr ako začnete, naučte sa držať teipy spolu s niekoľkými tipmi uvedenými nižšie.

 1. Na suchú a odmastenú pokožku aplikujte kinetické pásky . Ak ste predtým použili balzam, umyte miesto mydlom a vodou, potom ho utrite vatovým tampónom namočeným v alkohole a počkajte, kým nezaschne.
 2. Uistite sa, že oblasť tela, na ktorú chcete nalepiť fyzioterapeutické vložky, je bez rán, alergií a dermatitídy. Ak je to možné, odstráňte vlasy z tejto oblasti , aby ste predišli ďalšej bolesti pri odstraňovaní pásky.
 3. Prečítanie návodu na čapovanie nemusí stačiť . Pre istotu použite bezplatné videá na internete a ak by ste predsa len mali pochybnosti, zájdite za fyzioterapeutom, ktorý ich rozptýli.
 4. Pri lepení teypy sa nedotýkajte jej vnútornej strany, t.j. strany pokrytej lepidlom . To môže ovplyvniť trvanlivosť aplikácie.
 5. Po nanesení Teipu vždy jeho povrch niekoľkokrát energicky pretrite, aby sa lepidlo aktivovalo .
 6. Po odstrihnutí kúska pásky vhodnej dĺžky zaoblete rohy nožnicami .
 7. Každá páska, ktorá je pripravená na aplikáciu, sa skladá z 3 častí:
  • štartovacia základňa,
  • vlastná časť, ktorá je prilepená k telu v predĺžení tejpu alebo v predĺžení svalu;
  • konečná základňa.

  Nezabudnite nalepiť základne Teipa bez toho, aby ste ich natiahli.

Teips – ako dlho vydržia?

Ako dlho vydržia závisí od 2 faktorov:

 • Životnosť lepidla pokrývajúceho ich vnútornú vrstvu. Čím viac času (dní) uplynie, tým je lepidlo menej odolné.
 • Správne vykonanie aplikácie . Ak sa nezaoblia rohy alebo neotrie povrch teypy, aby sa aktivovalo lepidlo, môže to prispieť k predčasnému odstráneniu náplastí.

Zvyčajne trvajú 3 až 6 dní . Najviac náchylné na odlepovanie náplastí sú chodidlá – pot a neustály pohyb môžu nepriaznivo ovplyvniť trvanlivosť lepidla. Existuje však spôsob, ako to urobiť! Mnohé obchody ponúkajú produkty v spreji, ktoré zvyšujú priľnavosť a odolnosť pások.

Poklepávanie tela

Ako aplikovať tupy na tvár?

Kinesiotaping tváre dokáže vyhladiť vrásky na tvári alebo znížiť napätie žuvacích svalov, vďaka čomu tvár pôsobí hranatejšie. Kinesio taping náplasti na tvár môžu tiež znížiť opuchy, ktoré sa často vyskytujú okolo očí. Pýtate sa, ako nalepiť náplasti na oči, keď sa chcete zbaviť „vreciek“?

 1. Odrežte kúsok náplasti zo strany nosa do 1/3 dĺžky spánku. Zaoblete rohy na základnej strane.
 2. Bez toho, aby ste narušili základňu, rozrežte náplasť na 4 pásy rovnakej šírky. Potom zaoblite rohy každého z nich.
 3. Naneste bázu na spánky a rozotrite jej povrch. Bez toho, aby ste natiahli prvý koniec pásky, prilepte ju na horné viečko tesne pod obočím.
 4. Teraz vezmite najnižší chvost a prilepte ho pozdĺž lícnej kosti a lícnej línie, končiac pri nosovej dierke.
 5. Urobte to isté so zvyšnými pásikmi, pohybujte sa vyššie a vyššie.

Ktoré čistiace prostriedky na tvár si mám vybrať? Pokožka v tejto oblasti je veľmi jemná, takže majte na pamäti, že lepidlo použité na prilepenie na telo môže byť príliš silné. Vyberajte si pleťové masky pre citlivú pleť , ktoré sú často dostupné v pastelových farbách. Menšie množstvo farbiva ho má chrániť pred alergickou reakciou.

Možno si myslíte, že kinetické pásky na vrásky nemusia byť účinné, a preto sa pýtate, či tejpovanie tváre funguje, však? Nečudo, veď estetická medicína ponúka ošetrenia, ktorých účinky na seba nenechajú dlho čakať. Kinesiotaping na tvár a masáž (alebo modelácia tváre) sú však najprirodzenejšími spôsobmi, ako zlepšiť kontúru tváre alebo eliminovať vrané nôžky. Zlepšujú elasticitu pokožky a jej prekrvenie a tiež znižujú svalové napätie, ktoré často spôsobuje únavu tváre. Masáž a kineziotejping si navyše môžete vykonávať sami doma a tešiť sa z toho, že starostlivosť o seba máte na dosah. Doslova.

Poklepávanie na tvár

Ako nalepiť tupé chrániče kolien?

Chrániče kolien sa budú hodiť ľuďom, ktorým bol diagnostikovaný napríklad zápal väzov jabĺčka. Jednou z najčastejších príčin tohto stavu je cvičenie dynamických športov, pri ktorých dochádza k rýchlym zmenám smeru pohybu alebo hrozí preťaženie kolenného kĺbu . Pýtate sa, ako nalepiť kinesiotapingové náplasti na koleno na uvoľnenie väziva patelu?

 1. Tejpovanie kolena začnite odmeraním pásky od 3 cm pod jabĺčkom (tibiálny hrbolček) do cca 6-7 cm nad jabĺčkom (spodná časť štvorhlavého svalu).
 2. Prilepte štartovaciu základňu pod kolennú čapku. Potom mierne ohnite koleno a aplikujte zvyšok pásky pozdĺž pately v priamej línii. Potom vyrovnajte koleno a prilepte koncovú základňu na kvadricepsy. Páska na kolená je pripravená!

Ako nalepiť blunty na rameno?

Potrebujete stabilizáciu ramena po zranení? Pozrite sa, ako lepiť pásky na rameno:

 1. Pripravte si pásku v tvare Y (základňa + 2 chvosty) siahajúcu od hornej 1/3 ramena po vrch.
 2. Bázu nalepíme na tuberositas humeru, teda približne do hornej 1/3 ramena.
 3. Natiahnite ruku (namierte končatinu dozadu) a umiestnite stredný koniec pásky pozdĺž mediálneho aspektu ramena a končiac v prednej časti ramena. Prilepte základňu konca chvosta so zníženou končatinou.
 4. Pripojte mediálny chvost k addukovanej paži na jej laterálno-zadnej strane a končiac na zadnej strane ramena.

Aplikujte chrániče ramien a paží pred zrkadlom, aby ste mali neustálu kontrolu nad technikou aplikácie.

Kinesiotapingové náplasti – ako ich nalepiť na chrbát?

Vzhľadom na polohu chrbta môže byť samoaplikácia na túto časť tela veľmi náročná až nemožná. Chrbtové popruhy preto môžete pripevniť na kamaráta, ktorý bojuje napríklad s napätím drieku. Tu je návod, ako aplikovať kinesiotapingové náplasti na chrbticu:

 1. Pripravte zadnú pásku v tvare Y (3 cm dlhá základňa + 2 chvosty rovnakej šírky) a zaoblete všetky konce. Pred odstrihnutím náplasti zmerajte jej dĺžku od miesta tesne pod oblasťou bolesti po približne líniu zapínania podprsenky.
 2. Prilepte základňu 2-3 cm pod bod bolesti v línii chrbtice. Pamätajte, že ho nesmiete naťahovať. Navyše osoba, ktorej prikladáte tapy na bedrá, by mala stáť rovno, t. j. neprehýbať sa.
 3. Vezmite jeden z chvostov bubienka a s telom nakloneným dopredu ho prilepte nahor 2-3 cm od pravej strany chrbtice. Urobte to isté s druhým chvostom, ale na ľavej strane.

Znakom, že ste aplikáciu vykonali správne, bude zvlnený povrch teypy.

Poklepanie na chrbát 

Kinesiotapingové náplasti – ako ich nalepiť na brucho?

Údery na brucho sú užitočné okrem iného: počas bolestivých období , keď je spodná časť brucha napätá. Na aplikáciu budete potrebovať náplasť v tvare “I”.

 1. Ak chcete zmerať správnu dĺžku pásky, musíte nájsť svoje predné horné ilické chrbtice. Sú to hmatateľné kocky umiestnené v línii podbruška, na jeho bočnej strane. Vzdialenosť medzi nimi je dĺžka vášho typu.
 2. Rozlomte papier priamo v strede tepa. Odlepte konce roztrhanej pásky tak, aby pokrývala iba základy na oboch stranách náplasti.
 3. Uchopte oba konce teypu a papiera v oboch rukách. Natiahnite približne na 35 %. Ako to spraviť? Skontrolujte maximálne natiahnutie, potom ho znížte na polovicu a potom ešte.
 4. Nalepte pásku na spodnú časť brucha a pretrite jej povrch. Papieriky odlepte a konce pásky pritlačte k pokožke.

V prípade silných menštruačných bolestí dynamický tejpovanie brucha nemusí stačiť. Potom je oveľa rozumnejším riešením návšteva urogynekologického fyzioterapeuta . Ak sa príznaky objavujú opakovane, dôvodom môže byť príliš veľké napätie svalov panvového dna, ktoré sa vhodnými cvikmi zníži. Pamätajte, že úľava od bolesti brucha nie je liekom na všetky neduhy.

Kinesiotapingové náplasti – ako ich nalepiť na chodidlo?

V prípade chodidla je veľmi častým stavom ostroha na päte . Na rozdiel od zdania nepostihuje len pätu, ale aj plantárnu fasciu, Achillovu šľachu a svaly na zadnej strane lýtka. Napätie týchto štruktúr môže zvýšiť bolesť v oblasti pätovej kosti, preto je veľmi dôležité ich uvoľniť, napríklad pomocou valčeka. Prejdime však k aplikácii pások. V prípade ostrohy na päte môžete cvočky prilepiť nasledovne:

 1. Odstrihnite 2 pásky: jednu siahajúcu od bruška palca na nohe (t. j. podložku pod najväčším prstom) k hornému okraju Achillovej kosti a druhú v strede o 10 cm dlhšiu ako je šírka chodidla. Nezabudnite vždy zaobliť všetky rohy.
 2. Vezmite si dlhšiu pásku. Sadnite si na podložku s vystretou nohou. Prilepte základňu do stredu chodidla na brušku palca. Pomaly aplikujte tejp smerom nadol pozdĺž chodidla, päty a dokončite aplikáciu nad Achillovou.
 3. Teraz potrebujete kratšiu pásku. Roztrhnite papier presne v strede a natiahnite ho asi na 40%. Strednú časť náplasti nalepte krížom tesne nad pätu. Naneste základný náter bez toho, aby ste ho natiahli na prednú časť strednej časti chodidla.

Ako nalepiť chrániče lakťov?

Diagnostikovali vám tenisový lakeť? Pozrite sa, ako si nalepiť pásku na lakeť, ak trpíte preťažením šliach extenzorov predlaktia:

 1. Pripravte si 2 pásky:
  • kratšie, merané od laterálneho epikondylu humeru (hmatateľný členok na samom konci a na boku ramena) po začiatok ohybu lakťa;
  • dlhšie, siahajúce aj od laterálneho epikondylu ramennej kosti do miesta vzdialeného približne 3-4 cm od zápästia.
 2. Základ dlhšej pásky priložte na laterálny epikondyl. Natiahnite skutočnú časť na približne 75-80% a pomaly ju prilepte pozdĺž paže, končiac pred zápästím s koncovou základňou bez natiahnutia.
 3. Na epikondyle nalepte aj počiatočnú základňu kratšej pásky. Potom natiahnite náplasť na približne 75 % a prilepte si ju cez predlaktie. Umiestnite koncovú základňu na ohyb lakťa.

Tejpovanie tela, tapy kolien, kinesio tejping tváre – zhrnutie

Schopnosť ťukať je nepochybne užitočná. Nemusíte chodiť k špecialistovi, aby vám stabilizoval rameno alebo znížil bolesť kolena páskami. Pamätajte však, že kineziotejping nie je náplasť, ktorú možno aplikovať na celé telo, mysliac si, že všetky choroby zmiznú . Táto metóda je len jedným prvkom terapie, ktorý sa má používať ad hoc a podporovať jej účinky. Používajte ich s rozumom a nezabúdajte pravidelne navštevovať fyzioterapeuta.