Blog Topfit

Suché vpichovanie – čo sa o ňom oplatí vedieť?

Suché vpichovanie – spoznajte to lepšie

Neustály stres, neustále napäté krčné a chrbtové svaly a časté migrény sú čoraz častejším problémom starších aj mladších ľudí. Dlhodobá práca v jednej polohe, najčastejšie sedenie, nízka fyzická aktivita a často aj nekvalitný spánok nás spôsobujú, že sme menej spokojní s našou pohodou. Na pomoc nám prichádza riešenie v podobe suchého vpichovania. Táto technika zahŕňa prepichnutie tela tenkými ihlami, ktoré pôsobením vo svalovom tkanive priamo ovplyvňujú spúšťacie body. Mnoho bolestivých stavov sa dá liečiť suchým ihlovaním a čo viac, pomáha vám rýchlejšie sa vrátiť do plnej kondície po zraneniach.

Suché vpichovanie – čo to je?

Suché vpichovanie je technika používaná na terapiu spúšťacích bodov, ktorá sa zameriava hlavne na úľavu od bolesti. Špecialista na suché vpichovanie používa na terapiu akupresúrne ihly, ktoré po dôkladnom vyšetrení pacienta zavedie na príslušné miesta. Samotná ihla je veľmi tenká a zavádza sa priamo do kože.

Po manuálnom vyšetrení danej oblasti fyzioterapeut rozbije spúšťacie body ihlami, čo okamžite zasiahne svalové tkanivo. Samotná terapia suchým vpichovaním je bezbolestná a pacient nepociťuje nič iné ako jemné štípanie.

Ošetrenie suchým ihlovaním má za cieľ podráždiť citlivé zakončenia nervových vlákien a tieto zakončenia patria k špecifickému spúšťaciemu bodu. Počas sedenia zostávajú ihly v tele presne stanovený čas, zvyčajne 15 až 30 minút, počas ktorých majú pacienti možnosť zažiť pocit hlbokej relaxácie. Trvanie každej relácie závisí od počtu spúšťacích bodov a môže trvať až 60 minút.

Svalové uvoľnenie a „rozpadnutie“ spúšťacích bodov je cítiť už po prvom suchom ihlovaní. Treba však pripomenúť, že len systematická práca s terapeutom, primeraná fyzická aktivita a odpočinok umožní pacientovi dosiahnuť čo najpriaznivejšie účinky.

Samotná terapia nezahŕňa len vpichovanie ihiel. Technika suchého vpichovania zahŕňa aj zručné posúvanie ihiel správnym smerom, aby sa zlepšil terapeutický proces.

Suché vpichovanie dokáže viac než len zmierniť bolesť. Počas terapie je možné zlepšiť rozsah pohybu, znížiť svalové napätie a znížiť stres a napätie.

Suché vpichovanie zahŕňa aj vkladanie ihiel do oblasti najväčšieho centra bolesti. Ide o inú metódu, ktorá zahŕňa odstránenie väčšieho problému, ktorý môže postihnúť svalový alebo nervový systém. Vpichnutie ihly spôsobuje lokálnu kontrakciu, ktorá následne vedie k okamžitej relaxácii štruktúr. Samotné bolestivé miesto nie je vždy jediným vinníkom zlého stavu organizmu, preto sa pri manuálnej terapii a suchom ihlovaní oplatí zamerať sa na globálny, nielen lokálny problém.

Kedy používame suché vpichovanie u pacienta?

Suché vpichovanie je nutné vždy kombinovať s predtým vykonanou manuálnou terapiou, aby sa problém dôkladne preskúmal a vybrala sa najlepšia metóda. Suché vpichovanie je najlepšie implementovať pri problémoch, ako sú:

 • senzorické poruchy;
 • karpálny tunel,
 • tenisový lakeť a golfový lakeť,
 • bolesť v ramennom a kolennom kĺbe,
 • zápal chodidla – plantárna fasciitída,
 • tenzné bolesti hlavy,
 • nadmerné napätie mäkkých tkanív,
 • obmedzenie mobility;
 • bolesť chrbta,
 • syndróm iliotibiálneho pruhu,
 • jazvová terapia.

Suché vpichovanie má mnoho pozitívnych účinkov na bolesti chrbtice, čo znamená, že pre túto kúru sa odhodláva stále viac ľudí. Za zmienku stojí, že samotná terapia je zameraná na konkrétny problém a účinky je možné zaznamenať už po prvej návšteve. Dobrou implementáciou pred liečbou ihlovou terapiou, ako aj skvelým následným postupom, sú sedenia na  akupresúrnej podložke . Len pár minút denne stačí na uvoľnenie napätých svalov a spúšťacích bodov. Ak si chcete efekt ihlovej terapie udržať dlhšie, nezabúdajte na pravidelnú samomasáž  valčekom a  masážnou loptičkou.

Kontraindikácie suchého vpichovania.

Suché vpichovanie, často nazývané aj akupunktúra, má tiež veľmi dôležité kontraindikácie, ktoré by si mal pacient zapamätať. Ľudia, ktorí majú prvý kontakt so suchým ihlovaním, by sa mali dôkladne porozprávať so svojím terapeutom, aby mohol presne načrtnúť špecifiká terapie a jej účinky.

Kontraindikácie suchého vpichovania:

 • mentálne poruchy,
 • kožné zmeny,
 • otvorené rany
 • kardiostimulátor,
 • rakovina,
 • pokročilá osteoporóza,
 • tehotenstvo,
 • ťažká ateroskleróza,
 • nízka tolerancia bolesti.

Pred zákrokom sa neodporúča používať lieky proti bolesti, pretože môžu ovplyvniť samotný proces a pocity počas terapie spúšťacích bodov. Ošetrenie suchým ihlovaním nie je určené pre ľudí, ktorí sa boja ihiel.

Suché vpichovanie – zhrnutie

Terapia myofasciálnych spúšťacích bodov je proces, ktorý si vyžaduje prácu nielen terapeuta, ale aj pacienta. Suché vpichovanie je veľmi dobrý spôsob, ako kontrolovať bolesť a eliminovať mnohé choroby. Suché vpichovanie zahŕňa identifikáciu spúšťacieho bodu a jeho podráždenie, aby sa uvoľnilo celé tkanivo. Ihly sa vkladajú do špecifických miest, aby sa uvoľnil čo najviac napätia pacienta počas liečby suchým ihlovaním. Pozitívny terapeutický účinok sa prejaví už po prvej návšteve, ale mali by sa používať ako doplnok k terapii. V kombinácii s fyzickou aktivitou a masážou dosiahnete najlepší účinok.

Zdroje:

1. Kalichman L, Vulfsons S. Suché vpichovanie pri liečbe muskuloskeletálnej bolesti. J Am Board Fam Med. 2010 Sep-Oct;23(5):640-6.

2. Lew J, Kim J, Nair P. Porovnanie manuálnej terapie suchým ihlovaním a spúšťacím bodom u pacientov so syndrómom myofasciálnej bolesti krku a hornej časti chrbta: systematický prehľad a metaanalýza. JMan ManipTher. jún 2021; 29 (3): 136-146.