Blog Topfit

Podložka na cvičenie – ako si vybrať správnu podložku na cvičenie?

Podložka na cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou každého tréningu. Ako domáci tréning, tak aj tréning v telocvični si často vyžaduje použitie podložky, aby bol pohodlný a bezpečný. Protišmykový povrch podložky a jej univerzálnosť nám umožňuje trénovať takmer vo všetkých podmienkach. V súčasnosti máme na trhu pestrú škálu tréningových podložiek, z ktorých si môžete vybrať. Rôzne hrúbky, materiál, z ktorého sú vyrobené, podložky na jogu či fitness podložky spôsobujú, že cvičiaci amatér tak celkom nevie, ktorá podložka bude najlepšia. Prečítajte si tento článok a zistite, ktorá podložka je pre vás najlepšia.

Z článku sa dozviete:

 1. Ako si vybrať správnu podložku na cvičenie?
 2. Ako si vybrať hrubú podložku na cvičenie?
 3. Aké typy tréningových podložiek existujú?

Podložka na cvičenie – ako si vybrať tú správnu?

Podložka na cvičenie je vybavenie, ktoré by malo byť na prvom mieste pri skladaní domácej posilňovne alebo cvičení jogy. Dobrá podložka na cvičenie by mala byť predovšetkým protišmyková, aby bola zaistená bezpečnosť .

Podložka na cvičenie je pomôcka, ktorá je nevyhnutná na každej úrovni tréningu a jej správny výber ju predurčuje na širokú škálu tréningov. Podložka na cvičenie nás chráni nielen pred tvrdou zemou, ale aj:

 • zadržiava vlhkosť,
 • izoluje od studenej zeme,
 • chráni pred tvrdou zemou počas cvičenia,
 • chráni pred nerovnosťami pri tréningu vonku,
 • umožňuje cvičiť doma .

Ľudia cvičiaci jogu alebo strečingové či relaxačné cvičenia sa uspokoja s tenkou podložkou. Hrúbka 3 mm stačí. Kondičný tréning si vyžaduje podložku s hrúbkou aj 1,5 cm. Všetko závisí od povrchu, na ktorom sa nachádzate. Hrubá podložka, ideálna pre štíhlych ľudí, aby nespôsobovala dráždivé odreniny.

Pred výberom karimatky zvážte, na aké účely vám bude slúžiť, prispôsobte si ju svojim potrebám. Cvičíte vonku alebo vnútri, či už hrubú alebo tenšiu, napríklad na jogu. Výber závisí vo veľkej miere od činnosti, ktorú vykonávate.

Podložka na cvičenie nie je len komfortom a ochranou od zeme, ale aj ochranou kĺbov pri cvičení. Cvičenie na tanečnom parkete doma môže byť nebezpečné a podložka zabraňuje poškodeniu pohybového aparátu, šmýkaniu či kĺzaniu chodidiel po podlahe.

Podložky na cvičenie majú aj ďalšiu výhodu. Ľahko sa čistia a pot ani čistiace prostriedky nezanechávajú na podložke žiadne stopy . Rohože 4FIZJO sú vyrobené z antialergického materiálu, ktorý je bezpečný aj pre citlivých alergikov. Vynakladáme maximálne úsilie na to, aby všetky rohože spĺňali bezpečnostné požiadavky.

podložka na cvičenie

Aká hrubá by mala byť podložka na cvičenie?

Hrubá podložka na cvičenie je ideálna pre intenzívnejší tréning s použitím ťažšieho vybavenia . Dá sa použiť rovnako v telocvični, ako aj doma. Cvičenie v ľahu nebude problém, vďaka vhodnej hrúbke podložky. Hrubšia fitness podložka je pohodlná a široký rozsah jej hrúbky vám umožní vybrať si tú najlepšiu.

Tenšie podložky sú ideálnym riešením pre strečingový tréning, napríklad jogu, pilates . Ich protišmykový povrch a nepružnosť zaistia bezpečnosť a pohodlie. Pri strečingových cvičeniach by ste sa mali zamerať na techniku. Tenká podložka je ako stvorená na cvičenie doma, ale aj jej hrúbka a nízka hmotnosť uľahčia jej prenášanie, takže si podložku môžete vziať prakticky kamkoľvek.

 

Podložka na cvičenie – typy podložiek na cvičenie

Na podložke je možné vykonávať mnoho rôznych typov tréningov, od intenzívneho tréningu až po jogu alebo klasický strečing. Podľa toho, čo a kde trénujete, si treba vybrať správny typ podložky. Tu sú najobľúbenejšie a najlepšie modely podložiek na cvičenie :

 • podložka pre intenzívne kondičné cvičenia ” Puzzle ” – fitness podložka typicky určená na vybavenie telocvične alebo domáceho tréningového kútika. Puzzle sa dajú medzi sebou jednoducho kombinovať, čo zaručuje pohodlné používanie. Podložka na cvičenie je určená pre intenzívne kondičné cvičenia a jej hrúbka umožňuje cvičiť s ťažkým náradím ;
 • podložka na jogu  – jej protišmykový povrch umožňuje zaujať rôzne polohy a zaisťuje bezpečnosť a pohodlie . Podložka chráni pred tvrdou podlahou a pri strečingových cvičeniach sa nenaťahuje;
 • penové podložky  – sú ideálne pre intenzívny tréning, vďaka svojej hrúbke chránia pred nerovnosťami, chladom a tvrdou zemou. Dajú sa použiť v exteriéri aj v interiéri, materiál z ktorého sú vyrobené sa veľmi ľahko čistí. Podložka sa pri tréningu nenaťahuje, čo výrazne zlepšuje komfort pri cvičení .

Výber podložky na cvičenie úzko súvisí s vašou aktuálnou fyzickou aktivitou. Ak máte radi typický crossfit alebo silový tréning, oplatí sa zaobstarať si hrubšiu podložku a najlepšie tréningovú skladačku. Na strečingové cvičenia je oveľa užitočnejšia tenšia podložka, ktorá je šikovná, ľahká a ľahšie sa prenáša.

Tréningová podložka

Zhrnutie

Výber tréningovej podložky je veľmi dôležitý, pretože je základom pre dobrý tréning v posilňovni alebo doma. Podložka slúži nielen na ležanie, ale aj na vykonávanie zložitých koordinačných cvičení. Slúži aj ako ochrana zeme v dome, prípadne izoluje telo pred chladom či vlhkosťou. Správna tréningová podložka je zárukou bezpečnosti pri každom cvičení so závažím aj bez neho. Okrem štandardnej podložky stojí za zváženie aj podložka „puzzle“ a vytvorte si doma tréningový kútik. Nezabúdajte, že investícia do dobrej podložky je zárukou bezpečného tréningu.

Zdroje:

 1. Nilsson MI, Michail A., Lan L., Di Carlo A., Hamilton B., Barnard K., Hettinga BP, Hatcher E., Tarnopolsky MG, Nederveen JP, Bujak AL, May L., Tarnopolsky MA, A Five- Výživový doplnok s prísadami a domáce odporové cvičenie zlepšujú chudú hmotu a silu u starších ľudí žijúcich vo voľnom živote , Živiny, 2020, 12(8), s.2391.
 2. Hyun J., Hwangbo K., Lee CW, Účinky cvičenia na pilatesových podložkách na schopnosť rovnováhy starších žien , The Journal of Physical Therapy Science, 2014, 26(2), str. 291-3.