Blog Topfit

Čo si vziať na hory v zime? Praktický turistický sprievodca

Čo si vziať na hory v zime? Praktický turistický sprievodca

Hory sú nádherné v lete aj v zime. V lete je oveľa jednoduchšie dosiahnuť vrcholy. V zime pri horskej turistike dráždi nízka teplota, musíte čeliť snehu, fujaviciam a rýchlo sa objavujúcemu súmraku. Zima na horách vie byť nevyspytateľná, preto je základom každého, aj krátkeho výletu správna výbava. Čo si vziať v zime na hory a ako sa pripraviť na každú situáciu? Pozrite si nášho sprievodcu!

.

.

V tomto článku nájdete informácie o potrebnom vybavení, ktorým sú:

 • mapa,
 • Trekingové palice,
 • Viacúčelový vreckový nôž,
 • LEKÁRNIČKA,
 • ustanovenia,
 • Termoska s horúcim nápojom,
 • Trekingové topánky a  mačky ,
 • čokoláda,
 • gamaše,
 • termoaktívne oblečenie,
 • Turistický batoh,
 • slnečné okuliare,
 • Hlavová baterka,
 • Telefón s GPS.

Mapa

Mapa je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by ste si mali vziať so sebou do hôr v zime. Pred cestou si skontrolujte všetky trasy na mape a pozorne si ju preštudujte, aby ste sa v nich vyznali. Mapa je skvelou alternatívou k zariadeniu GPS, ktoré nie vždy nájde dosah, najmä počas náročných poveternostných podmienok.

Trekingové palice

Trekingové palice výrazne uľahčujú výstup po zľadovatených horských chodníkoch. Podoprieť sa môžete palicami, vďaka ktorým nebudú túry také náročné. Okrem toho môžu palice pomôcť pri náhlom šmyku pred pádom na tvrdý a zľadovatený povrch.

Trekingové palice sú ideálne pre vstup na horské chodníky pokryté hrubou vrstvou snehu. Dajú sa jednoducho zapichnúť, čo poskytne dodatočnú ochranu. Oplatí sa ich vziať do hôr v lete aj v zime, pretože pomáhajú odbremeniť kĺby ako pri zostupoch, tak aj pri zdolávaní horských chodníkov.

Viacúčelový vreckový nôž

Vreckový nôž, inak známy ako multitool. Existuje niekoľko modelov daného vreckového noža, no jeho hlavným účelom je pomôcť vám v najrôznejších situáciách. Tento typ vybavenia sa oplatí vziať so sebou, pretože je ľahký, nezaberá veľa miesta, je šikovný a dokáže pomôcť v náročných zimných podmienkach.

Nástroje, ktoré by mali byť súčasťou viacúčelového vreckového noža, sú nôž, skrutkovač, otvárač na konzervy, kliešte a závažie.

LEKÁRNIČKA

Lekárnička je nevyhnutnosťou pri turistike v horách. Aj keď idete na nenáročné trasy, nezabudnite si ho vziať so sebou. Tu je zoznam vecí, ktoré by mali byť v lekárničke. Mal by obsahovať obväzy, trojuholníkovú šatku, gázu, sterilné obklady, náplasti, peroxid vodíka.

Ustanovenie

Jedlo v horách je veľmi dôležité, pretože horská turistika generuje veľmi vysoký energetický výdaj. Čím sme vyššie, tým viac metabolizmu ide do anaeróbnych dráh, čo zvyšuje využitie glukózy na energetické potreby. To znamená, že v zime by ste si na horách mali pripravovať jedlá na báze jednoduchých sacharidov, teda tých, ktoré sa rýchlo vstrebávajú a dodávajú telu energiu.

Termoska s teplým nápojom

Horúce nápoje sú dôležité na udržanie telesnej teploty. Skupinové a osamelé horské výlety znamenajú, že každý účastník musí dbať na udržiavanie primeranej telesnej teploty, ktorá zabezpečí udržanie fyziologických funkcií v normálnom rozmedzí. Dostatočný prísun vody umožní jednoduchú prípravu nápojov a prispeje k udržaniu homeostázy povrchu pokožky.

Trekingové topánky a mačky

Dobrá obuv musí poskytovať pohodlie a pohodlie počas celého dňa turistiky. Obuv by mala byť vodeodolná, vyrobená z prírodného materiálu, ktorý zaručuje tepelný komfort. Dobrá trekingová obuv by mala mať aj vyšší zvršok, ktorý poskytuje teplo a stabilitu členkového kĺbu. Návleky, ktoré chránia pred vlhkosťou a snehom, ľahko zladíte s vyššími topánkami.

Trekingová obuv na zimnú turistiku by mala byť vybavená aj odnímateľnými  mačkami na zvýšenie priľnavosti k zemi. V ponuke TOPFIT nájdete  v rôznych farbách a veľkostiach . Vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a odolného TPE materiálu, mačky na topánky zaisťujú odolnosť proti poškodeniu a dlhé používanie.

 

Čokoláda

Čokoláda ako zdroj jednoduchých sacharidov výborne dopĺňa glukózu, ktorá je pre telo základným zdrojom energie aj napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam. Pri turistike v horách v zime aj v lete je nevyhnutný dostatočný prísun sacharidov.

Návleky

Návleky sú ochrannou časťou na nohách, aby sa do topánok nedostal sneh a voda. Základnými prvkami chráničov sú lem v spodnej časti, háčiky na uchytenie šnúrok a zapínanie, ktoré sú umiestnené pod podrážkou topánok.

Existuje veľa druhov gamaší, preto je dôležité ich vhodne zladiť k vášmu oblečeniu a podmienkam v horách.

Termoaktívne oblečenie

Termoaktívne oblečenie sa najčastejšie vyrába z umelých materiálov, napríklad polyesteru. Tento typ oblečenia je ideálny na cvičenie a horolezectvo. Treba pamätať na to, že do hôr treba nosiť tzv „cibuľa“, teda obliekanie niekoľkých vrstiev oblečenia. Poveternostné podmienky sa často menia a niekoľko vrstiev oblečenia vám umožní dokonale sa prispôsobiť aktuálnym teplotným podmienkam.

Termoaktívne oblečenie je navrhnuté tak, aby zabezpečilo komfort pohybu, tepelnú izoláciu – zadržiavanie tepla a odvod vlhkosti. Tieto odevy sú priedušné, udržujú pokožku suchú a minimalizujú riziko potenia.

Turistický batoh

Turistický batoh by mal byť priestranný, odolný a prispôsobený dĺžke daného výletu. Ak cestujeme na jeden deň, stačí batoh s objemom 20 až 30 L. Na dlhšie cesty zvoľte väčší cestovný batoh. Pokiaľ ide o nosný systém, v menších batohoch bude najlepšia dištančná sieťka a vo väčších zase zložitejší nosný systém so širokými popruhmi.

Slnečné okuliare

Napriek menšiemu počtu slnečných dní je v zime náš zrak vystavený rovnako intenzívnemu slnečnému žiareniu. Odrážajú sa od jasného snehu, ktorý nás navyše oslepuje. Prižmúrením obmedzíme zorné pole, ktoré hrozí pri turistike vo výškach. Kvalitné slnečné okuliare s UVA a UVB filtrom zaručujú ochranu nielen pred slnečným žiarením, ale aj pred vetrom a suchými očami.

Baterka – čelovka

Do hôr budú najlepšie univerzálne baterky s bielym svetlom. Svetlo by malo byť variabilné, aby dokonale ladilo s daným prostredím. Vďaka baterke typu čelovky máme voľné ruky, môžeme sa ľahko túlať držiac napríklad trekingové palice. Keď si so sebou vezmete baterku, oplatí sa vybaviť sa modelom s veľkou kapacitou batérie a pre zmenu si vziať ďalšie kópie.

Telefón s GPS

Telefón s GPS v horách je kľúčovou výbavou, ktorá musí byť v batohu. Dobrá navigácia môže zachrániť život a zdravie počas nebezpečných horských túr. Okrem toho sa oplatí stiahnuť si aplikáciu SOS, ktorá vysiela signál aj pri vybitom zariadení. Rovnako ako v prípade baterky, zariadenie pred cestou nezabudnite nabiť alebo si vyberte model s dlhou výdržou batérie.

Zhrnutie

Klíma na horách je v zime nestála a rýchlo sa s krásnym slnečným počasím ocitnete uprostred fujavice. Treba mať na pamäti, že v horách je množstvo snehu oveľa väčšie ako v nížinách a zľadovatené chodníky, vietor či nízke teploty veľmi sťažujú turistiku. Nedostatočná príprava na lezenie sa môže skončiť tragicky, preto je také dôležité starať sa o svoju výstroj a oblečenie komplexne. Všetko príslušenstvo je dôležité a pri kúpe by ste sa mali rozhodovať informovane, pretože práve toto vybavenie nás môže zachrániť.

Zdroje

 1. Szymczak RK, Błażejczyk K. Tepelná bilancia pri výstupe na Mount Everest. Predný Physiol. 25. novembra 2021: 765631.
 2. Schweizer A. Športové lezenie z medicínskeho hľadiska. Švajčiarsky Med Wkly. 11. októbra 2012; 142: w13688.