Blog Topfit

Vyvrtnutý členok v horách. Ako poskytnúť prvú pomoc a aké cviky by ste mali robiť, aby ste znížili riziko zranenia?

Obdobie prázdnin a dovoleniek je ideálny čas vyraziť do hôr. Dlhé výlety sú spôsob, ako skontrolovať telesnú kondíciu a fyzickú odolnosť, no členky sú obzvlášť náchylné na zranenia pri pohybe na nerovnom a nepredvídateľnom teréne. Nevhodná obuv, ťažké poveternostné podmienky v meniacej sa horskej klíme zvyšujú riziko vyvrtnutia členku. Ako poskytnúť prvú pomoc pri pomliaždení členka a ako sa proti tomuto typu udalosti chrániť? Odpovede nájdete v tomto článku.

….

 1. Vyvrtnutý členok – jeden z najčastejších úrazov v horách
 2. Vyvrtnutie členku – príznaky
 3. Ako pomôcť človeku s vyvrtnutým členkom v horách?
 4. Členkový kĺb – cvičenie a prevencia alebo ako znížiť pravdepodobnosť úrazu?

Vyvrtnutý členok – jeden z najčastejších úrazov v horách

Krútenie členkového kĺbu poškodzuje kĺbové puzdro a väzy okolo členku. Toto zranenie môže postihnúť nielen športovcov, ale aj nás všetkých. Najmä pri turistike v horách si bohužiaľ môžeme poraniť členkový kĺb. Torzné pohyby, nerovný terén sú hlavné prekážky, s ktorými sa musíme v podhorí a horských oblastiach vyrovnať.

Hlavné príčiny vyvrtnutia členku sú:

 • nesprávna obuv,
 • oblečenie nie je prispôsobené poveternostným podmienkam,
 • ťažké poveternostné podmienky
 • predchádzajúce vyvrtnutie členku a súvisiaca nestabilita členku,
 • príliš rýchle tempo a nepozornosť pri zdolávaní ťažších trás.

Vyvrtnutie členku – príznaky

Vyvrtnutie členku je natiahnutie a poškodenie väzov a kĺbového puzdra. Ide o úraz, ktorý vzniká veľmi často najmä v náročnom, nerovnom horskom teréne. Talosibulárne väzivo je najčastejšie vystavené traume, pretože je hlavným stabilizátorom členkového kĺbu. Vyvrtnutý členok vzniká pri prekročení fyziologickej hranice rozsahu pohybu. V dôsledku toho sú vnútorné a vonkajšie štruktúry poškodené, oveľa viac ako pri vyvrtnutí členku. Najčastejšie je poškodený predný talosibulárny väz, ktorý je hlavným stabilizátorom členkového kĺbu.

Členkový kĺb sa delí na:

 • horný členkový kĺb – zodpovedný za dorzálnu a plantárnu flexiu chodidla,
 • spodný členkový kĺb – zodpovedný za pohyby otáčania a otáčania chodidla.

Symptómy, ktoré sprevádzajú bezprostredne po vyvrtnutí členka (v závislosti od závažnosti poranenia), sú: náhla bolesť, obmedzená pohyblivosť, opuch v podobe modrého podkožia v členkovom kĺbe, nestabilita, nedostatok hlbokého citu a pocit necitlivosti chodidlo.

Existujú vyvrtnutia členkového kĺbu:

 • laterálny – dosahuje ho v oblasti laterálneho členku, chodidlo sa krúti dovnútra, čo spôsobuje natiahnutie väzov
 • vonkajšie – chodidlo je skrútené smerom von, čo spôsobuje poranenie trojuholníkového väzu.

Stupne vyvrtnutia členku:

I – žiadna nestabilita členkového kĺbu, mierne poškodenie kĺbového puzdra a väzov, mierna bolesť, členok mierne opuchne, čo obmedzuje jeho pohyblivosť;

II – chôdza je ťažká a členok je nestabilný. Kĺbová kapsula je roztrhnutá alebo roztrhnutá, dochádza k čiastočnému poškodeniu väzov;

III – chôdza je veľmi náročná, členok je nestabilný, opuchnutý a bolestivý. Podvrtnutie členku tretieho stupňa vedie k úplnému pretrhnutiu väzov, mäkkých tkanív a kĺbového puzdra. Tento typ vyvrtnutia členku sa vyskytuje pri ťažkých nehodách alebo pádoch na tvrdom povrchu.

Vyvrtnutie členku – prvá pomoc

Prvá pomoc v prípade poranenia vyvrtnutia členku by mala byť okamžitá. Oplatí sa použiť metódu PEACE , teda:

P – chrániť – prvé a najdôležitejšie je vyzuť zranenému topánku, aby sa predišlo prílišnému tlaku. Noha by mala byť zaistená, aby sa znížilo riziko ďalších komplikácií zranenia;

E – elevácia končatiny – končatina by mala byť zdvihnutá nad úroveň srdca, aby edém nerástol. Zdvihnutie nohy umožní odtok tekutiny z dolnej končatiny do lymfatických uzlín.

A – vyhnite sa protizápalovým modalitám – zápal je neoddeliteľnou súčasťou regenerácie poškodeného tkaniva. V závislosti od stavu a stupňa torzie sa treba vyhnúť nesteroidným protizápalovým liekom, pretože nadmerné rušenie môže oddialiť proces hojenia tkaniva.

C – kompresia – treba vyvíjať jemný tlak, ktorý môže pomôcť znížiť opuch, zápal, ale hlavne stabilizuje členkový kĺb;

E – edukácia – počas rehabilitačného procesu treba pacienta naučiť správnemu správaniu, pretože efekt terapie závisí od nasadenia a práce pacienta. Svedomitosť a správny výkon cvičenia sú najdôležitejšie aspekty pri liečbe nielen vyvrtnutia členku, ale aj iných zranení.

Príznaky vyvrtnutia členku do značnej miery závisia od stupňa poranenia, pevnosti tkaniva, natrhnutia alebo pretrhnutia väzov a možného poškodenia holennej kosti.

Poškodený členok by sa mal liečiť urýchlene, počnúc ortopedickým a fyzioterapeutickým posudkom. Pri akútnych stavoch sa odporúča vykonať MRI na vizualizáciu, či je potrebné kĺb imobilizovať. V prvých dňoch po úraze sa odporúča použitie ortézy na ochranu vyvrtnutého členka. Imobilizácia pomocou sadrovej dlahy je oveľa menej bežná. Nosenie stabilizátora je nevyhnutné najmä v exteriéri, kedy je noha vystavená väčšej námahe a je pravdepodobné, že sa preťaží.

Silná bolesť členku sa dá zmierniť použitím nesteroidných protizápalových liekov na zmiernenie akútneho zápalu.

Rehabilitácia členkového kĺbu je kľúčom k tomu, aby sa kĺb vrátil do pôvodného stavu. Mimoriadne nápomocné sú v tomto prípade vhodné stabilizačné a strečingové cvičenia.

Členkový kĺb – cvičenie a prevencia alebo ako znížiť pravdepodobnosť úrazu?

Najčastejšími zraneniami nôh sú vyvrtnutia a vykĺbenia členkového kĺbu. Oslabené väzy a oceľové púzdro si vyžadujú pravidelné cvičenie, pretože raz vykrútený kĺb má väčší sklon k opakovaným vyvrtnutiam a vykĺbeniam.

Tu sú 3 cvičenia, ktoré znížia riziko budúcich zranení:

1. Strečing na  stepi

Postavte sa prstami na okraj stepi. Päty musia presahovať okraj stepi. Postavte sa pomaly na prsty, potom sa spustite tak, aby boli vaše päty pod líniou stepi. Vykonajte 10 opakovaní v 3 sériách.

2. Ohnutie chodidla

Ľahnite si na zem, omotajte rehabilitačnú pásku  okolo chodidla, pod úroveň prstov. Uchopte popruh a robte pohyby s nohou, aby ste pôsobili proti napnutiu popruhu. Vykonajte 3 sady po 10 ohybov na každej nohe vrátane extenzie, flexie, vnútornej a vonkajšej rotácie.

3. Postavte sa so závažím na jednu nohu

Vezmite váhu (činky, kanvicu) do rúk, postavte sa na jednu nohu. Prenášajte váhu z ruky do ruky okolo svojho tela a vždy udržujte rovnováhu. Urobte 10 kôl na každej nohe.

Cvičebné kroky ,  rehabilitačné tejpy a mnohé ďalšie doplnky nájdete na stránke 4FIZJO .

 

Zhrnutie

V horách je veľmi ľahké poraniť si, najčastejšie členkovú kosť, ktorá pri horolezectve odvádza najviac práce. Príznaky vyvrtnutia členku sa môžu líšiť v závislosti od stupňa poškodenia kĺbov, úplného natrhnutia väzov alebo natiahnutia periartikulárnych štruktúr. Ak existuje podozrenie na vyvrtnutie, prvá pomoc by mala byť poskytnutá efektívne, aby sa znížilo šírenie zápalu. Po zranení sa oplatí začať s rehabilitáciou, aby sa noha vrátila do plnej kondície.

Zdroje:

 1. Kerkhoffs, GM, Rowe, BH, Assendelft, (2001). Imobilizácia pre akútne vyvrtnutie členku. Systematický prehľad. Archív ortopedickej a úrazovej chirurgie.
 2. Verhagen, EA (2010). Optimalizácia prevencie vyvrtnutia členku: Kritický prehľad a praktické zhodnotenie literatúry. British Journal of Sports Medicine.
 3. Osborne, MD, Chou, L., Laskowski, (2001). Vplyv tréningu členkového disku na dobu svalovej reakcie u subjektov s anamnézou vyvrtnutia členku. Americký časopis športovej medicíny.